Nudíte sa a neviete čo by ste mohli robiť? A čo takto skúsiť silu vedy – prírodoveda, chémia či fyzika. Nemáme pritom na mysli čítanie! Poďme na pokusy! Keď boli moje deti malé, ako správna moderná matka som sa ich snažila naučiť a motivovať čo sa len dalo. Od básničiek, tančekov po experimenty asi všetko. Skrátka a dobre- čokoľvek, čo by moje neposedné malé striebra nachvíľu zaujalo a niečo im to aj dalo do života. Nakoľko som nebola podporovateľkou vzdelávania formou televíznych seriálov, rozhodla som sa teda ísť cestou interaktívneho vzdelávania a vzbudzovania záujmu o svet a vzdelanie.
Na začiatku sme skúšali pokusy, ktoré deti brali ako kúzelnícke triky. Keďže som sa ich musela najprv naučiť ja, fyzikálno – chemický antitalent, vzdelávala a chystala som sa vždy dopredu. Často som bola aj ja prekvapená, ako to funguje. Ale poďme naspäť k prvému pokusu. Najprv prišiel na rad pokus s pohárom vody a kartou. Vodu som naliala do polovice pohára, prikryla kartou a povedala som kúzelné slovíčko. Obrátila som pohár hore dnom a kartu som pustila. Ostala ako prilepená na pohári. Deti výskali a prehliadali si pohár zo všetkých strán. Samozrejme sa im podarilo dokázať aj to, že som tam kartu neprilepila…
Výsledkom bola rozstreknutá mláka na parketách a môj rýchly zásah s mopom a papierovými utierkami. Deti ale boli spokojné, sami dokázali, že to nebolo kúzlo a začali sa zaujímať, ako je to možné. Aj na to som sa poctivo pripravila a opakovala som im naučené vysvetlenie – samozrejme preložené do detskej reči. Malo to ale aj iné výhody. Napríklad mne sa páčila najmä tá výhoda, ktorá ich naťahovala do ďalšieho dňa. Vysvetlím – ak pôjdu večer pekne spinkať, budú mať dosť sily na ďalší pokus. Ale ten je pre pokročilejších bádateľov. Deťom sa to páčilo a vždy sa na to tešili. Po čase som túto taktiku ale musela obmeniť. Spravili sme si vedeckú krabičku, do ktorej som na kúsky papiera napísala rôzne pokusy. Kto zaspal prvý, mohol ráno vyberať, aký pokus sa bude v ten deň robiť. Aj táto metóda nám pomohla k lepšiemu zaspávaniu a hlavne k menšiemu frflaniu pred spaním.